Zakup domu/mieszkania od dewelopera krok po kroku
Obecnie na rynku widzimy duży popyt na nieruchomości. Europa po wyjściu z kryzysu, nagle chce własnych mieszkań i domów. Deweloperzy mają dobrą passę i intensywnie rozbudowują swoje osiedla i nieruchomości, a także zajadle walczą o klienta.
Pomińmy wszystkie te uwagi i porady związane z samym poszukiwaniem odpowiedniej lokalizacji. Są to kwestie bardzo indywidualne i każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Jeden woli zaciszny kątek na skraju miasta lub na wsi, a inni chcą metropolię z dostępem do wszystkiego, dlatego nie ma sensu rozwodzić się nad poradami dotyczącymi wyboru lokalizacji.
Znajdujemy nieruchomość
Poszukiwanie domu lub mieszkania, zazwyczaj zaczyna się od ogłoszeń lub od sprawdzania ofert (w tym przypadku deweloperów). Warto pojechać w docelowe miejsce, rozejrzeć się, sprawdzić nieruchomość o różnych porach (może okazać się, że np. w godzinach szczytu jest utrudniony dojazd. Im więcej rzeczy weźmiemy pod uwagę, tym lepiej – jednak prawdą jest, że wszystkiego nie sprawdzimy i tak.
Prospekt informacyjny inwestycji
Zgodnie z prawem, mamy możliwość ubiegania się o sprawdzenie dokumentu jakim jest prospekt informacyjny inwestycji. Jest to dokument w którym znajdziemy między innymi:
- ilość zrealizowanych inwestycji przez dewelopera (a zatem jego doświadczenie),
- czy deweloper nie ma postępowań egzekucyjnych,
- jaki jest status prawny nieruchomości (czy ta nie jest obciążona w jakikolwiek sposób),
- jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego
- informacje na temat inwestycji w regionie (czy budowana jest droga, oczyszczania itp.),
- a także czy inwestycja posiada niezbędne dokumenty zezwalające na jej budowę.
Ten dokument powinniśmy dokładnie przestudiować, a jeśli nie mamy wiedzy z nim związanej, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam sprawdzić nieruchomość.
Jeśli wszystko się zgadza, możemy podpisać umowę wstępną.
Wstępna umowa z deweloperem
Tutaj warto pamiętać, że mamy możliwość negocjowania warunków zakupu nieruchomości. Główną kwestią która nas interesuje jest cena, ale być może uda się także wynegocjować inne kwestie, takie jak choćby późniejszy termin spłaty nieruchomości czy wysokości zadatków, a także warunki i konsekwencje zerwania umowy (docelowo jest to utrata zadatku gdy to my zrywamy umowę lub podwójny zwrot zadatku gdy zerwie ją sprzedający).
Gdy podpiszemy wstępną umowę, czekają nas formalności z kredytem.
Kredyt i odbiór mieszkania
Jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny, to po załatwieniu wszystkich formalności, na konto dewelopera trafi pierwsza transza, następnie odbieramy nieruchomość i podpisujemy ostateczną umowę z deweloperem.
Cała procedura wydaje się skomplikowana, ale przez cały okres jej trwania, prowadzą nas specjaliści, tacy jak choćby pracownicy firmy deweloperskiej czy doradcy banku.Wystarczy czytać umowy, a w razie problemów pytać specjalistów, a na pewno wszystko będzie w porządku.