Jak sprawdzić dewelopera? Czy KRS i KRD wystarczy?
Kupujemy mieszkanie lub dom od dewelopera – miejsce w którym mamy zamiar spędzić znaczną część naszego życia, byłoby dobrze, gdyby deweloper od którego chcemy kupić nieruchomość, był wobec nas uczciwy. W tym celu warto go dokładnie sprawdzić, gdyż jak wiadomo zdarzają się także deweloperzy, którzy nie są z nami do końca uczciwi.
Co może ukrywać przed nami deweloper?
- Pierwsza rzecz, która powinna wydać nam się dziwna, to unikanie pokazywania dokumentów nieruchomości. Może to oznaczać, że nieruchomość jest na przykład obciążona lub jej stan z punktu widzenia prawnego nie nadaje się do zamieszkania. Jakkolwiek wydaje się to niebywałe, to naprawdę częste przypadki wśród oszustw. Po zakupie takiego mieszkania, okazuje się że nadzór budowlany zabrania nam w nim zamieszkać lub w przypadku budynku, nakazuje rozbiórkę.
- Podstawowe informacje, które powinniśmy wiedzieć na temat dewelopera:
- jego dane takie jak NIP, REGON i dane teleadresowe
- dotychczasowe inwestycje zrealizowane przez dewelopera
- czy dany deweloper ma postępowania egzekucyjne
- informacje na temat inwestycji która nas dotyczy – od pozwolenia na budowę, harmonogramu, sposobu finansowania, po nazwę banku, kwestie waloryzacji cen itd.),
- i co istotne – jakie są warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.
KRS I KRD nie zawsze będą miarodajne
KRS jest ewidencją prowadzoną przez sądy, a zatem jeśli deweloper nie miał problemów prawnych związanych z inwestycją, to nie znajdziemy informacji na jego temat w KRS. Jednak warto je sprawdzić, bo gdyby takie zdarzenia wystąpiły, to automatycznie mamy o nich informację.
Podobnie jest z KRD, jednak w tym przypadku KRD jest prowadzone przez przedsiębiorców, a właściwie dane które są w KRD pochodzą od przedsiębiorców i to oni zgłaszają dłużników. Warto zajrzeć do rejestru KRD, jednak nie da nam on 100% pewności.
Jak sprawdzić dewelopera w internecie?
Warto zacząć od podstawowych czynności, takich jak wpisanie nazwy firmy lub nazwiska pracownika w przeglądarce i dopisanie słów takich jak „opinie o”, lub „uwaga”. Często z tych fraz znajdziemy tematy na forach internetowych, które są zakładane przez klientów deweloperów. Im także nie możemy do końca ufać, gdyż pamiętajcie, że te są tworzone przez ludzi – negatywne opinie mogą być celowym działaniem konkurencji, zaś zachwalające, mogą być fundowane przez dewelopera.
Rozsądek a współpraca z deweloperem
100% pewności nie ma nigdy, jednak w biznesie, umowach, kupnie czy sprzedaży zawsze musimy mieć pewną dozę podejrzliwości, mimo to zaufanie jest najważniejsze. Sprawdzajmy, pytajmy i testujmy – bo mamy do tego prawo. Powodzenia.
Warto zasiegnac danych wywiadowni gospodarczych, oni maja calkiem dobre dane